Valamiért a nyár kisgyerekes szülőknél a szobatisztaságra szoktatás időszaka is. Én személy szerint nem hiszek a szoktatásban, mi megvártuk vele, amíg nála jelentekezett az igény erre. Ennek örömére már elmúlt 3, mire szobatiszta lett nappalra a nagyobb. De az tény, hogy valamiért nyáron könnyebben veszi mind a szülő, mind a gyerek az egész projektet.
A kérdés, hogy milyen lehetőségek vannak, hogy az egész folyamat zökkenőmentesebben menjen, mint ahogy néha halljuk.
Mi vettünk 2 éves korában bilit a nagynak, amire kb. háromszor ült rá és csak foglalta a helyet a fürdőszobában. Aztán mire 3 évesen szobatiszta lett, már volt olyan nagy, hogy rögtön a WC-s lehetőség érdekelje. Nekünk egy teljesen alap-bilink volt, de interneten anno utánanézve tapasztaltam, hogy minden igényt ki lehet elégíteni. Lássuk, mivel is!
Ha biliben gondolkodunk, akkor érdemes arra figyelni, hogy kivehető legyen a belseje, így nem kell az egész bilit takarítani minden használat után. Kellőképpen széles legyen, hogy kényelmes legyen ráülni. Kellőképpen magas legyen, mert az sem túl jó, ha a gyerek térde a homlokánál van használat közben. Épp ezek miatt érdemes a gyereket is ráültetni vásárlás előtt. És stabil legyen, amit azzal szoktak megtámogatni, hogy csúszásmentes talpakon áll. Egyébként egy alap bili 900-1000 Ft-ért már kapható.
Kedvcsinálók
Zenélő bili
A biliben, ha megjelenik a folyadék, akkor egy dallam szólal meg, ami visszajelzést ad a gyereknek az eredményességről. Talán azoknak a gyerekeknek lehet jó, akik hajlamosak visszatartani a vizeletet és így lesz némi motiváció, hogy ne tegyék.
Többfunkciós
Lehet kapni olyan bilit, amit kis dobozzá összecsukva, akár fellépőként is tud a gyerek használni. Ez helytakarékos megolás lehet kis lakásokban.
Mesés toalett
Aztán persze kaphatóak a mindenféle mesemotívummal diszített csodák. Árban a csillagos ég a határ.
Utazásnál
Nagy dilemma volt anno, hogy visszaadjuk-e az első szobatiszta napok után a gyerekre a pelust, ha utaztunk( ami nálunk a vidéken élő nagyszülők miatt elég gyakori). Mi nem adtuk vissza, és örülők, hogy így döntöttünk, mert nagyon hamar megszokta, hogy indulás előtt pisilni kell és időben szóljon, ha gond van, hogy meg tudjunk állni.
Papír bili
Elsősorban utazáshoz találták ki, az egyébként magyar terméket. Kis helyen elfér, összecsukható, újrahasznosított papírból készült , belül műanyag borítással.
Eldobható WC-ülőkevédő
Ez nemcsak szobatisztaság idején komoly kérdés, hogy megszokja a gyerek, hogy nyilvános WC-ben ne üljön a vécédeszkára. Utazásnál, nyaralásnál nagyon praktikus, a higiénikus, egyszer használatos kendő. Gyerekboltokban, de drogérialáncokban is kapható a papír kendő.
Úgy, mint a nagyok
WC-szűkítő
Csúszásmentes talppal illeszkedik bármelyik WC-re. Amire érdemes figyelni ( mi jó néhányat beszereztünk, hogy a nagszülőknél is legyen és ne kelljen állandóan utaztatni a sajátot), hogy kellőképpen széles legyen. Van egy olyan típusunk, ami nagyon klassznak tűnt először, mert olyan kicsi-kompakt, de éppen ez a baj, hogy ha a gyerek mocorog rajta, becsúszhat a WC-be.
Átalakítható
Aki már érdeklődött a témában, az biztosan látott olyan WC-szükítőt, ami lépcsős. Ezeknél tulajdonképpen a bili alakul át szűkítővé, ami egyrészt jó, mert ha már megszokta a gyerek a bilit, akkor konnyebben átszokik a WC-re, másrészről a kapaszkodók biztonságérzetet adhatnak a gyereknek.
Az egész családnak jó megoldás
Lehet olyan szűkítőt kapni, amit a a WC-re kell rögzíteni és tulajdonképpen úgy működik, mint a WC ülőke. A gyerek egyedül is tudja használni, csak lehatja, amikor szüksége van rá. Nem foglal extra helyet a fellépséhez pedig elég egy sámli vagy egy fellépő, ami egyébként is kellhet fogmosáshoz, kézmosáshoz a fürdőszobában.